czwartek, 20 września 2012

Mleko sojowe

Zacznę od najbardziej interesujących Was informacji.




na 200 ml!
Wartość kaloryczna: 39kcal
Białko: 3g
Tłuszcz: 1,8g
Sód: 0,04g
Błonnik: 0,5g

*mleko krowie dla porówniania: (2%)
200 ml
kcal: 94
Białko: 6,4g
Tłuszcz: 4g

  • Białko sojowe przewyższa białko zwierzęce, gdyż nie zawiera związków organicznych (puryn) odpowiedzialnych za odkładanie się kwasu moczowego w  w stawach i utrudniających przyswajanie wapnia. 
  • Pięć dekagramów sojowego ziarna zawiera tyle samo białka, co półtorej szklanki mleka krowiego albo średniej wielkości befsztyk wołowy.
  • Zawiera ponadto lecytynę, substancję tłuszczową, która znakomicie wpływa na funkcjonowanie mózgu i poprawia pamięć
  • Dobrze wiemy że przetworzone warzywa są zawyczaj poddawne jakimś ulepszeniom, czy dostępne na rynku serki, mleka smakowe sojowe także? Otoż sama soja nie traci w nich na wartości!  Ponadto, zachowując wysoką ilość białka, są zwykle znacznie odtłuszczone. Tak popularna kostka sojowa ma 47 proc. białka, a tylko 2 proc. tłuszczu, podczas gdy ziarna soi zawierają go dziesięciokrotnie więcej. Do najbardziej popularnych produktów sojowych należy: mleko sojowe i wytwarzany z niego serek tofu, makaron sojowy, sos sojowy, pasta miso i zawierająca szczególnie wiele fitoestrogenów pasta natto.
  • UWAGA! Soja jest silnym alergenem, osoby uczulone na białko mleka krowiego często uczulają się też na białko sojowe (jak moje dziecię). Należy wprowadzać soję powoli, najlepiej używać sporadycznie. 
O mleku krowim:
Regularne spożycie w dużych ilościach mleka i jego przetworów, które właściwie nie zawierają błonnika, jednocześnie z małym spożyciem pokarmów zawierających błonnik, jak owoce, warzywa i pełne ziarna, nieuchronnie prowadzi do ciężkich zaparć, stopniowej akumulacji toksyn w organizmie - acidozy i nadkwasoty.
Zaparcia wywołane spożyciem mleka i jego przetworów są znacznie trudniejsze do likwidacji niż wywołane spożyciem innych pokarmów. Zaparcia mleczne, są pewnym rodzajem stałego uszkodzenia układu trawiennego prowadzącego na długie lata do choroby jelita (nieżyt, polipy, choroba Leśniewskiego - Crohna itp.), będących przyczyną kolejnych chorób, wywołanych na zasadzie efektu domino, m.in.: choroby infekcyjne ucha, migdałków, i inne, dolegliwości reumatyczne (zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa itp.) do przewlekłych chorób przemiany materii ( miażdżyca, cukrzyca typ I i II, nadwaga- otyłość) i zmian nowotworowych włącznie.

A czym zastąpić mleko sojowe? Mlekiem orzechowym (np. migdałowym) lub ze zbóż (owsiane, ryżowe, z kaszy jaglanej)
O mleku ryżowym napiszę wkrótce w zakładce About Food.


4 komentarze:

  1. Dziwne dosyć te informacje o mleku 2%. U mnie w sklepie jest takie pyszne mleko, nie w butelce tylko w takiej folii i nigdzie indziej (w żadnym sklepie innym) go nie ma, normalnie szok;) Mimo że ma dwa procent mogę je pić na zimno, i jeść z czymś tam. Jak ojciec jest w domu to codziennie rano muszę jeść płatki z tym mlekiem i póki co nie zaszkodziło mi w żaden sposób. Może mam za bardzo odporny organizm na choroby;)
    Trzymaj się kochana, buziaki:****

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja po diecie białkowej nabawiłam się ostrego bólu nerek, okazało się że zebrał mi się piasek w nerkach. Na prawdę bolało no i atopowa skóra mi wyszła, pewnie miałam skłonności, ale białkowa dieta pomogła im się ujawnić, musiałam chodzić na naświetlania, 2 razy w tygodniu po 10 min 30 zł każde. kilka tygodni i mogłam normalnie funkcjonować, ale zjadło to moje zaskórniaki... nie polecam nadmiaru. codziennie płatki to nie jest dużo. Jak byś piła mleko do każdego posiłku to już jest za dużo.

      Usuń
  2. Mleko sojowe jest świetne ale niestety drogie;( Pozostaję przy zwykłym odtłuszczonym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w biedronce jest bodajże za 3,99 więc to jeszcze nie tak drogo :)

      Usuń